20 Mart 2014 Perşembe

ROTA VİRÜSÜ

ROTA VİRÜSÜ NEDİR?Rota virüsü; küçük çocuklarda aşırı su kaybı ve buna bağlı olarak hastaneye yatırılmalara yol açan şiddetli ishalin en yaygın sebebidir.
Rota Virüs’ün, bir sene içinde dünya çapında evde tedavi edilebilen 11 milyon enfeksiyona, 25 milyon poliklinik ziyaretine, iki milyon hastane yatışına ve 500 bin ölüme neden olduğu biliniyor.
Dünyanın pek çok ülkesinde, hemen hemen bütün çocuklar ırk ve sosyo-ekonomik durum farkı olmaksızın hayatlarının ilk 5 yılında en az bir kez rota vakası yaşayabiliyorlar. Ciddi ishal ve su kaybı ile görülen bu hastalık, çocuklarda genellikle 3 ila 36. aylar arasında görülüyor.
Gelişmiş ülkelerde bu hastalığa bağlı ölüm ihtimali düşük oranlarda, fakat üçüncü dünya ülkelerinde ve gelişen ülkelerde Rota Virüs’ü nedeniyle çok daha fazla sayıda ölüme rastlanıyor.

ARTIK AŞISI VAR!Rota virüsü aşısının temeli geçmişte gerçekleştirilmiş birçok çalışmaya dayanıyor. Rota virüsü ile doğal olarak enfekte olmanın, tekrar enfekte olunduğunda hastalığın daha hafif geçirilmesine ve ishal vakalarının sıklığının azalmasına yardımcı olduğu biliniyor. İki kez enfeksiyon geçiren çocukların hastalığa karşı bağışıklık geliştirdiği, üstelik çoğunun rota virüsü ile bağlantılı herhangi bir hastalığa karşı da korunduğu da belirlenmiş durumda. Aşı, ağızdan iki doz şeklinde uygulanıyor.


ANNE SÜTÜ KORUYOR!Rota virüsü ince bağırsağa yerleşir ve orada çoğalarak rahatsızlıklara neden olur. Mutlaka şiddetli ishal ve kusma görülür. Her yaşta insan rota virüsü enfeksiyonuna duyarlıdır, ancak bebek ve çocuklarda çok daha sık rastlanır. Bu durumda bebeğin yemek yemesi güçleşeceği gibi, yediğini de çıkarabilir. Yeni doğanlar ise, annelerinin sütünden geçen antikorlar sayesinde daha şanslı. Bu yüzden Rota Virüsü yeni doğanlarda nadiren görülür.

DAHA ÇOK KIŞIN GÖRÜLÜYORHastalığın görüldüğü mevsimler ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Türkiye gibi ılıman iklimli gelişmiş ülkelerde daha çok kış mevsiminde ortaya çıkıyor ve Rota Virüsü vakaları genellikle Kasım-Nisan ayları arasında sıklaşıyor.

BULAŞICI BİR HASTALIKRota virüsü son derece bulaşıcı bir hastalık. Birçok kişi ishal olmadan da bu virüsü bulaştırabilir. Ellerde saatlerce, katı yüzeylerde günlerce canlı kalabilir. Rota virüsü insandan insana, hastalık bulaşmış su ve yiyeceklerin tüketilmesiyle ya da hastalık bulaşmış yüzeylere temas yoluyla bulaşıyor. Özellikle hastanelerdeki pediatri koğuşu, yuva, kreş ve ev gibi kapalı ortamlarda bulaşma ihtimali çok daha yüksek.

KUSMA VE İSHALLE BAŞLIYORRota virüsünde en önemli belirtiler kusma ve sulu ishal. Bazı durumlarda ateş ve karın ağrısı da görülebiliyor. İshal öyle yoğun olabilir ki, çok kısa bir sürede vücutta aşırı su kaybına neden olabilir. Aşırı su kaybının belirtileri arasında susama, sinirlilik hali, huzursuzluk, uyuşukluk, çökmüş gözler, kuru ağız ve idrara çıkmada azalma dikkat çeker. Bağışıklık sistemi güçlü, yeterli ve dengeli beslenen çocuklarda ateş ve kusma iki-üç gün içinde geçer, fakat ishal dokuz güne kadar devam edebilir. Rota virüsü ile ilk tanışma, genellikle en şiddetli geçirilenidir. Daha sonra tekrarlayan enfeksiyonlar daha hafif atlatılır.

AĞIR VAKALARDA HASTANE ŞART! Tedavi, kaybedilen sıvının yerine konulması için bol sıvı almakla başlamalıdır. Evde yapılan tedavinin sonucunda hızla iyileşme görülebilir. Bebeklerde ya da küçük yaşta çocuklarda orta derecede ya da yüksek derecede sıvı kaybı olursa, vücuttaki elektrolit dengesinin normal seviyeye getirilmesi için hastanede rehidrasyon tedavisi görmek uygun olur. Rota virüsü enfeksiyonlarında antibiyotikler işe yaramaz. Önemli olan yeterli sıvı almaktır.
Bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa aynı şekilde beslemeye devam etmelisiniz. İshalin şiddetine göre doktor tavsiyesi ile şeker-tuz solüsyonları verebilirsiniz. Normal beslenen çocuklarda az yağlı ishal diyeti uygulanabilir. Çocuğun yaşı uygun ise yoğurt, patates, muz ve pirinç lapası yiyebilirler. Azar azar ve sık beslenme, gıdaların bağırsaktaki emilimini arttırır.Bu yaziyi sizinle paylasmak istedim emirin kokusu blogunda emirin annesi paylasmis emir bir haftadir  bu hastaliktan rahatsizmis (gecmis olsun) Bu rota virusunun ssisi var bize doktorumuz tavsiye etmisti oglumda yaptirmadim bes yasinda insallah rahatsizlanmaz ama kizima iki ve dort aylik iken yaptirdik iki doz sanirim ucretli(fiyati 120tl sanirim) eczaneden alip evde yapabilirsiniz ama asi gunuyle ayni gun olmaliymis paylasayim ki bilgilenelim istedim bebekler hasta olmasin
NASIL KORUNACAĞIZ?En önemli korunma yöntemleri; ellerin sık sık yıkanması, özellikle yuvalarda genel temizliğe dikkat edilmesi ve hasta çocukların diğer çocuklar ile temas etmelerini engellemektir.

1 yorum:

  1. ilgin için çok teşekkür ederim canım, arkadaşlarımızı bilgilendirerek umarım bir faydamız olmuştur 3-5 ayları arasında yapılan bir aşıymış.

    YanıtlaSil

Beğendi iseniz yorumunuzu bekliyorum :-)
Blog yorumcusu değilseniz yorum bırakabilmek için"yorumlama bicimi"bölümündeki adi seçip url yi boş bırakip yorum yapabilirsiniz.şimdiden teşekkür ediyorum. :-)